Black Hills State Logo Black Hills State
 
Recap | Results | Preview

Licensed to Black Hills State University
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/15/2011 06:19 PM
                      2011 BHSU College Open - 1/15/2011                       
                                   Spearfish                                   
                                    Results                                    
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Andric, Mila                 Unattached                        26.26   1 
  2 Halle, Erika                 Msu-Billings           25.51      26.98   1 
  3 Kieffer, Katelyn             South Dakota           26.28      28.24   1 
  4 Haneline, Anna               South Dakota           27.97      28.29   1 
  5 Hellekson, Rachel            Black Hills                       30.40   3 
  6 Bond, Kandi                  Msu-Billings           28.00      31.52   2 
  7 Grandke-Bawab, Sabrina       Msu-Billings                      31.69   3 
  8 Garner, Dani                 Msu-Billings           28.00      32.17   2 
  9 Koenes, Miranda              Msu-Billings                      32.82   3 
 10 Heimstra, Bailey             South Dakota                      34.27   3 
 
Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kieffer, Katelyn             South Dakota           59.78    1:03.34  
  2 Temple, Lillian              South Dakota         1:02.84    1:10.31  
  3 Heimstra, Bailey             South Dakota         1:17.43    1:22.05  
 
Women 60 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Halle, Erika                 Msu-Billings            8.15       8.24q  1 
  2 Andric, Ana                  Unattached                         8.26q  2 
  3 Bevier, Haley                Unattached                         8.51q  1 
  4 Cruz, Gaby                   Unattached                         8.64q  2 
  5 Bond, Kandi                  Msu-Billings            8.35       8.66q  2 
  6 Urhammer, Caitlyn            Unattached              8.42       8.74q  2 
  7 Berry, Leah                  Msu-Billings            8.74       8.91q  1 
 
Women 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Halle, Erika                 Msu-Billings            8.24       8.25  
  2 Andric, Ana                  Unattached              8.26       8.30  
  3 Bevier, Haley                Unattached              8.51       8.53  
  4 Cruz, Gaby                   Unattached              8.64       8.63  
  5 Bond, Kandi                  Msu-Billings            8.66       8.76  
  6 Urhammer, Caitlyn            Unattached              8.74       8.90  
  7 Berry, Leah                  Msu-Billings            8.91       8.93  
 
Women 600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Godeke, Alexis               South Dakota                    1:53.62  
  2 Kautzman, Ashley             Rocky Mounta                    2:02.02  
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mickelsen, Whitney           Msu-Billings         2:25.00    2:28.83  
  2 Wells, Brooke                Black Hills                     2:32.55  
  3 Thiel, Katie                 Msu-Billings         2:22.00    2:36.05  
  4 Rosechandler, Robin          Black Hills          2:27.41    2:38.54  
  5 Wald, Shena                  Msu-Billings                    2:39.74  
  6 Deno, Danyka                 South Dakota                    2:44.18  
 
Women 1000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Curran, Erin                 Black Hills                     3:01.05  
  2 Bever, Abi                   Black Hills          3:15.00    3:11.64  
  3 Beam, Megan                  Rocky Mounta         3:10.00    3:13.09  
  4 Carpenter, Lela              Black Hills                     3:16.98  
  5 Breeding, Megan              Rocky Mounta         3:10.00    3:20.65  
  6 Gajda, Erica                 Black Hills                     3:28.77  
  7 Godeke, Alexis               South Dakota                    3:38.73  
 -- Jellison, Miranda            Rocky Mounta         3:10.00        DNF  
 
Women 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bever, Abi                   Black Hills          5:16.59    5:26.31  
  2 Whiteside, Leigh Anne        Black Hills          5:30.59    5:30.80  
  3 Carpenter, Lela              Black Hills                     5:34.50  
  4 Thiel, Katie                 Msu-Billings         5:29.73    5:39.96  
  5 Wald, Shena                  Msu-Billings                    5:51.09  
  6 Gajda, Erica                 Black Hills                     5:55.14  
  7 Dellos, Kelsie               Gillette                        6:11.71  
  8 Geho, Jamie                  Gillette                        6:51.83  
  9 Wagner, Mercedes             Gillette                        7:11.49  
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mickelsen, Whitney           Msu-Billings                   11:09.03  
  2 Whiteside, Leigh Anne        Black Hills         11:01.54   11:09.71  
  3 Owen, Mary                   Msu-Billings        11:12.43   11:40.43  
  4 Richter, Ana                 Rocky Mounta        11:00.00   11:41.55  
  5 Sweeney, Melissa             Rocky Mounta        11:00.00   11:47.43  
  6 Nelson, Mary                 Gillette                       12:37.99  
  7 Ruger, Raven                 Gillette            12:47.67   13:07.23  
  8 Jacobson, Samantha           South Dakota                   15:07.65  
  9 Kirby, Lindsay Jo            South Dakota                   15:38.52  
 
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Andric, Mila                 Unattached                         8.99q 
  2 Follet, Paige                Black Hills            10.17      10.09q 
  3 Koch, Lisa                   Black Hills             9.93      10.11q 
  4 Urhammer, Caitlyn            Unattached             10.32      10.45q 
  5 Garner, Dani                 Msu-Billings           10.40      10.61q 
  6 Hellekson, Rachel            Black Hills            10.37      10.63q 
 
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Andric, Mila                 Unattached              8.99       9.12  
  2 Follet, Paige                Black Hills            10.09      10.12  
  3 Koch, Lisa                   Black Hills            10.11      10.14  
  4 Hellekson, Rachel            Black Hills            10.63      10.66  
  5 Garner, Dani                 Msu-Billings           10.61      10.79  
  6 Urhammer, Caitlyn            Unattached             10.45      10.82  
 
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Black Hills St.  'A'                              4:03.15    4:33.31  
     1) Yanchek, Anna                   2) Wells, Brooke                  
     3) Rosechandler, Robin             4) Milbourn, Cody                 
  2 Msu-Billings  'A'                                 4:06.79    4:34.11  
     1) Berry, Leah                     2) Pitt, Stacey                   
     3) Garner, Dani                    4) Halle, Erika                   
 
Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Black Hills St.  'A'                             10:01.24    9:52.12  
     1) Curran, Erin                    2) Rosechandler, Robin            
     3) Wells, Brooke                   4) Yanchek, Anna                  
  2 Rocky Mountain  'A'                                         10:27.00  
     1) Breeding, Megan                 2) Beam, Megan                    
     3) Richter, Ana                    4) Jellison, Miranda              
 
Women High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Temple, Lillian              South Dakota           1.63m      1.59m  
  2 Pitt, Stacey                 Msu-Billings           1.39m     J1.59m  
  3 Lane, Madi                   South Dakota           1.64m     J1.59m  
  4 Follet, Paige                Black Hills            1.49m      1.49m  
  5 Goehring, Sarah              Black Hills            1.49m      1.44m  
  5 Berry, Leah                  Msu-Billings           1.54m      1.44m  
 
Women Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Koch, Lisa                   Black Hills            3.75m      3.48m  
  2 Pitt, Stacey                 Msu-Billings           3.18m      3.18m  
  3 Crowder, Emili               Msu-Billings           2.90m      2.73m  
 -- Koenes, Miranda              Msu-Billings                         NH  
 -- Thomas, Tiffany              Msu-Billings           2.90m        DNF  
 
Women Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Andric, Ana                  Unattached                        5.19mq 
  2 Bevier, Haley                Unattached                        5.14mq 
  3 Haneline, Anna               South Dakota           4.70m      5.05mq 
  4 Tollefson, Shelby            Black Hills                       4.84mq 
  5 Cruz, Gaby                   Unattached                        4.57mq 
 -- McCarthy, Alexis             Msu-Billings           4.18m         ND  
 
Women Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Temple, Lillian              South Dakota          10.86m     10.60mq 
  2 Tollefson, Shelby            Black Hills           10.38m     10.41mq 
  3 Fuhrmann, Ehrin              Black Hills           10.43m     10.19mq 
  4 Berry, Leah                  Msu-Billings          10.40m     10.14mq 
  5 McCarthy, Alexis             Msu-Billings          10.21m      9.74mq 
 
Women Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Johnson, Lory                Black Hills           13.30m     12.97mq 
  2 Horsley, Jessica             Chadron Stat          13.62m     12.73mq 
  3 Knispel, Anica               Msu-Billings          11.47m     12.55mq 
  4 Milbourn, Cody               Black Hills           13.34m     12.21mq 
  5 Yaracz, Alaina               Black Hills           12.72m     12.08mq 
  6 Kujala, Morgan               Msu-Billings          11.36m     11.45mq 
  7 Halvorson, Alexi             Msu-Billings          11.39m     10.45mq 
  8 Schraner, Shawnie            Msu-Billings           9.29m     10.17mq 
  9 Snell, Amanda                Msu-Billings           8.97m      9.97m  
 10 Quinn, Megan                 Black Hills           10.47m      9.90m  
 11 Grandke-Bawab, Sabrina       Msu-Billings                      9.66m  
 12 Kittelmann, Jamilea          Msu-Billings           9.12m      9.56m  
 13 Hilman, Joann                Black Hills            9.09m      8.81m  
 14 Dunn, Haley                  South Dakota                      8.77m  
 
Women Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Horsley, Jessica             Chadron Stat          17.10m     17.04mq 
  2 Yaracz, Alaina               Black Hills           16.24m     15.58mq 
  3 Milbourn, Cody               Black Hills           16.18m     15.41mq 
  4 Johnson, Lory                Black Hills           16.68m     15.04mq 
  5 Halvorson, Alexi             Msu-Billings          12.60m     13.70mq 
  6 Knispel, Anica               Msu-Billings          11.70m     13.08mq 
  7 Kittelmann, Jamilea          Msu-Billings                     12.71mq 
  8 Hilman, Joann                Black Hills           11.47m     10.94mq 
  9 Quinn, Megan                 Black Hills           10.45m     10.90m  
 10 Schraner, Shawnie            Msu-Billings          10.33m      9.57m  
 11 Dunn, Haley                  South Dakota                      9.35m  
 
Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Hofkamp, Chad                Black Hills            23.15      22.95   1 
  2 Simmons, Jason               South Dakota           22.93      23.45   1 
  3 Brotherton, Seth             South Dakota           23.15      23.93   2 
  4 Zehnder, Sterling            South Dakota           23.50      23.98   2 
  5 Prevost, Adam                Msu-Billings           23.10      24.28   1 
  6 Jordan, Douglas              Black Hills                       24.37   1 
  7 Polkow, Lewis                Msu-Billings           24.03      24.39   3 
  8 Smartt, Casey                Msu-Billings           25.60      25.56   3 
 
Men 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shaal, Garrett               South Dakota           50.50      53.24  
  2 Mossey, Logan                Msu-Billings           50.98      53.86  
  3 Galahan, Drew                Msu-Billings                      54.54  
 
Men 60 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hofkamp, Chad                Black Hills             7.10       7.16q  1 
  2 Simmons, Jason               South Dakota            7.14       7.27q  1 
  3 Prevost, Adam                Msu-Billings            7.32       7.48q  2 
  4 Polkow, Lewis                Msu-Billings            7.44       7.51q  2 
  5 Jordan, Douglas              Black Hills             7.36       7.55q  1 
  6 Smartt, Casey                Msu-Billings            7.53       7.56q  2 
  7 Nelson, Trent                South Dakota            7.54       7.66q  2 
  8 Swan, Jake                   Msu-Billings                       7.68q  1 
  9 Jordan, Trenton              Black Hills                        7.80   2 
 
Men 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Hofkamp, Chad                Black Hills             7.16       7.18  
  2 Simmons, Jason               South Dakota            7.27       7.26  
  3 Polkow, Lewis                Msu-Billings            7.51       7.44  
  4 Prevost, Adam                Msu-Billings            7.48       7.51  
  5 Jordan, Douglas              Black Hills             7.55       7.56  
  6 Smartt, Casey                Msu-Billings            7.56       7.58  
  7 Swan, Jake                   Msu-Billings            7.68       7.63  
 
Men 600 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Amendolar, Peter             Black Hills          1:29.70    1:30.44   2 
  2 Barnes, Johnny               Rocky Mounta                    1:31.46   2 
  3 Points, Jordon               Rocky Mounta         1:24.00    1:31.66   1 
  4 Senesac, Nathan              Black Hills          1:30.17    1:31.91   2 
  5 Lanke, DJ                    Black Hills          1:31.30    1:35.88   2 
  6 Weidler, Brett               Rocky Mounta         1:24.00    1:35.91   1 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Blomback, Ryan               Msu-Billings         2:01.03    2:03.28  
  2 Robinson, Chase              Msu-Billings         2:02.07    2:03.30  
  3 Hohnholt, Hayden             Gillette             2:00.00    2:06.99  
  4 Strand, Evan                 Black Hills                     2:08.02  
  5 Iverson, Jake                Msu-Billings                    2:09.66  
  6 Potter, Brian                Msu-Billings         2:02.00    2:10.59  
  7 Hall, Ryan                   Rocky Mounta         2:27.79    2:23.10  
  8 Rogers, Toryn                Rocky Mounta         2:20.00    2:25.69  
 
Men 1000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mireles, Cesar               Rocky Mounta         2:38.27    2:35.62  
  2 Parish, Laine                Black Hills                     2:40.60  
  3 James, Blake                 South Dakota                    2:42.01  
  4 Mickelson, Brock             Black Hills          2:43.85    2:45.78  
  5 Kraft, Mitch                 Black Hills                     2:46.15  
  6 Russell, Seth                South Dakota                    2:50.69  
  7 Schuerman, Jason             Rocky Mounta         2:40.00    2:51.32  
  8 Hutchinson, Travis           Msu-Billings                    3:14.81  
 
Men 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cheruiyot, Wesley            Gillette             4:30.00    4:25.95  
  2 Parish, Laine                Black Hills                     4:28.57  
  3 Hohnholt, Hayden             Gillette             4:30.00    4:30.13  
  4 Potter, Brian                Msu-Billings         4:38.17    4:32.38  
  5 Robinson, Chase              Msu-Billings         4:42.10    4:41.17  
  6 Ulvestad, Seth               Black Hills                     4:47.39  
  7 Penning, Nic                 Unat-Gillett                    4:50.79  
  8 Molder, Sam                  Unat-Gillett                    4:53.65  
  9 Barnes, Johnny               Rocky Mounta         4:50.00    4:56.85  
 10 Nack, Tyler                  South Dakota         4:45.00    4:59.40  
 11 Keller, Drew                 Rocky Mounta         4:50.00    5:03.48  
 12 Hayden, Devvin               Gillette                        5:15.72  
 13 Rogers, Toryn                Rocky Mounta         5:00.00    5:24.28  
 14 Bechman, Joel                Black Hills                     5:30.68  
 15 Koelzer, Kolten              Gillette                        5:40.93  
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cheruiyot, Wesley            Gillette                        8:51.45  
  2 King, Alan                   Unat-Rocky M         9:05.00    8:58.58  
  3 Fried, Lucas                 South Dakota         9:27.03    9:14.99  
  4 Kiprono, Noah                Rocky Mounta         9:00.00    9:15.56  
  5 Leavitt, Craig               Black Hills          9:23.57    9:24.47  
  6 Fiedler, KC                  Unat-Black H         9:34.61    9:24.89  
  7 Morgan, Jed                  Black Hills          8:41.77    9:27.69  
  8 Atsbeha, Eayoall             Rocky Mounta         9:15.00    9:30.04  
  9 Wilcox, Mark                 Black Hills                     9:32.04  
 10 Everett, Thomas              South Dakota         9:12.34    9:34.76  
 11 Ulvestad, Seth               Black Hills          9:50.18   10:04.43  
 12 Berry, Cory                  Rocky Mounta         9:40.00   10:05.21  
 13 Nack, Tyler                  South Dakota                   10:13.99  
 14 McCoy, Dylan                 Gillette                       10:27.73  
 15 Enciso, Derek                Rocky Mounta        10:00.00   10:28.30  
 16 Knowlton, Richard            Rocky Mounta         9:30.00   10:39.96  
 17 Deng, Joseph                 South Dakota        10:24.05   10:40.18  
 18 Hutchinson, Travis           Msu-Billings                   10:50.44  
 
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Easterling, Reece            Msu-Billings            8.78       8.96q 
  2 Skelton, Shawn               Msu-Billings            9.00       9.18q 
  3 Brotherton, Seth             South Dakota            8.87       9.21q 
  4 Chapman, Kyle                Black Hills             9.10       9.26q 
  5 Meissner, Riley              Black Hills                        9.28q 
 
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Brotherton, Seth             South Dakota            9.21       8.86  
  2 Easterling, Reece            Msu-Billings            8.96       9.04  
  3 Chapman, Kyle                Black Hills             9.26       9.33  
  4 Meissner, Riley              Black Hills             9.28       9.34  
  5 Skelton, Shawn               Msu-Billings            9.18      10.11  
 
Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Msu-Billings  'A'                                 3:30.21    3:40.54  
     1) Polkow, Lewis                   2) Easterling, Reece              
     3) Skelton, Shawn                  4) Mossey, Logan                  
  2 Msu-Billings  'B'                                 3:40.00    3:40.98  
     1) Iverson, Jake                   2) Blomback, Ryan                 
     3) Stein, Shae                     4) Galahan, Drew                  
  3 Black Hills St.  'A'                              3:34.91    3:43.35  
     1) Amendolar, Peter                2) Jordan, Douglas                
     3) Jordan, Trenton                 4) Chapman, Kyle                  
 
Men 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Black Hills St.  'A'                              8:25.41    8:13.80  
     1) Worthington, Dustin             2) Morgan, Jed                    
     3) Ulvestad, Seth                  4) Wilcox, Mark                   
  2 South Dakota Mines  'A'                                      8:23.88  
     1) Shaal, Garrett                  2) Russell, Seth                  
     3) James, Blake                    4) Zehnder, Sterling              
  3 Rocky Mountain  'A'                               8:05.00    8:27.98  
     1) Mireles, Cesar                  2) Weidler, Brett                 
     3) Schuerman, Jason                4) Atsbeha, Eayoall               
 
Men High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bauder, Eric                 Unattached             1.87m      2.00m  
  2 Chapman, Kyle                Black Hills                       1.89m  
  2 Repasky, Philip              Black Hills            1.90m      1.89m  
  4 Waliczek, Edward             South Dakota           1.85m      1.79m  
 -- Metheny, Ethan               South Dakota           1.70m         NH  
 -- Steingruber, Brock           Msu-Billings           1.70m         NH  
 -- Nelson, Trent                South Dakota           1.75m         NH  
 
Men Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jelden, Kolten               South Dakota           4.42m      4.15m  
  2 Martinez, Branden            Msu-Billings           4.31m      4.00m  
  3 Steingruber, Brock           Msu-Billings                      3.70m  
 -- Metheny, Ethan               South Dakota           3.65m         NH  
 -- Brown, Chans                 Black Hills                          NH  
 -- Mayer, Daniel                Black Hills            4.25m         NH  
 
Men Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Worthington, Dustin          Black Hills                       6.81mq 
  2 Grace, Jonathon              Unattached                        6.39mq 
  3 Chapman, Kyle                Black Hills            6.07m      6.32mq 
  4 Stein, Shae                  Msu-Billings           6.31m      6.23mq 
  5 Nelson, Trent                South Dakota           6.15m      6.05mq 
 
Men Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Brotherton, Seth             South Dakota          13.49m     12.96mq 
  2 Grace, Jonathon              Unattached                       12.95mq 
  3 Meissner, Riley              Black Hills           13.10m     12.83mq 
  4 Stein, Shae                  Msu-Billings                     12.22mq 
  5 Steingruber, Brock           Msu-Billings                     11.86mq 
 
Men Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Hunt, Cody                   Unat-Chadron          17.86m     17.91mq 
  2 Reding, Mark                 South Dakota          15.48m     16.03mq 
  3 Rottrup, Tanner              Msu-Billings          13.90m     14.50mq 
  4 Freed, Brian                 South Dakota          13.23m     13.83mq 
  5 Nicholas, Cole               Black Hills           13.60m     13.52mq 
  6 Swan, Jake                   Msu-Billings          11.15m     12.70mq 
  7 Jensen, Bryce                Msu-Billings          12.73m     12.64mq 
 
Men Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Brill, Everett               South Dakota          17.62m     17.61mq 
  2 Nicholas, Cole               Black Hills           16.77m     15.93mq 
  3 Freed, Brian                 South Dakota          14.72m     15.45mq 
 -- Adam, Austin                 South Dakota                         ND